Murphy szerint, ami elromolhat, az el is romlik. Az építkezésen számos hibaforrás van, így azután gyakran hibáznak a kivitelezők. Ezek egy része tudatlanságból ered, de sajnos vannak tudatosan elkövetett hibák is, mert általában rosszul építeni az olcsóbb és gyorsabb is.
A fűtésszámla csökkentése érdekében sokan szánják rá magukat a falak hőszigetelésére.
Miből áll a hőszigetelő rendszer?
A homlokzati hőszigetelő rendszer legfontosabb eleme a hőszigetelő anyag, ez általában polisztirol vagy kőzetgyapot tábla, és ezek különféle változatai, mint például a grafitot is tartalmazó polisztirol. A falhoz ragasztóval és bizonyos esetekben dübelekkel rögzítik. A hőszigetelő anyagra pedig üvegszövet-erősítésű tapaszréteg, vakolatalapozó és vékonyvakolat kerül.
Előkészítés
Első lépésként a falon zsinórokkal kijelölik a vízszintes irányt, és megjelölik a függőlegest. Csak olyan falfelület alkalmas hőszigetelésre, amelynek síktól való eltérése nem haladja meg az egy centimétert. Az egyenetlenségeket vakolással, vagy – a probléma áthidalásával – a szigetelőlapok vastagságának változtatásával egyenlítik ki.
Egyet semmiképp sem szabad tenni: a ragasztó vastagságát változtatni, mert ez épületfizikai és állékonysági problémát okozhat.
A szigetelőlapok felragasztása
A szigetelőlapokat pont–perem módszerrel kell felragasztani. Ennek lényege, hogy a lapok hátát ragasztóval körbekenik, majd a lap közepére általában három ragasztópogácsát helyeznek el.
A leggyakoribb hiba, hogy ha csak ragasztópogácsákkal rögzítik a szigetelőlapokat. Ha elmarad a perem körbekenése a ragasztóval, akkor a szigetelés mögött keringhet a levegő. Ennek több következménye lehet
- télen a külső, hideg levegő páralecsapódást okoz,
- a szigetelőtáblák hőmozgása, a „matraceffektus” kialakulása,
- kürtőhatás alakulhat ki, ennek elkerülése tűzvédelmi szempontból nagyon fontos.
A hőszigetelő táblákat kötésben, szorosan egymásnak ütköztetve kell felrakni. A fugákba ne kerüljön ragasztó, mert egyrészt itt hőhidak alakulhatnak ki. Másrészt a fugák közötti ragasztó, károsan befolyásolhatja a vakolat későbbi kötését, megszilárdulását.
Dübelek
Új házakra beton- vagy téglafelületek esetén 10 m-es homlokzatmagasságig csak ragasztóval szokták rögzíteni a hőszigetelő táblákat. Más felület, nagyobb magasság és felújítás során mindig kell dübelezni is.
Csak olyan dübelt szabad használni, amely rendelkezik érvényes műszaki engedéllyel (ETA vagy ÉME).
Hibás dübelezés
- nem megfelelő tányérmerevségű a dübel, vagy
- könnyen kihúzható,
- esetleg nem is rögzítették a falba, csak betolták, hogy úgy látsszon, mintha rögzítve lenne.
A hibás dübelezés súlyos károkat tud okozni.
Ez is érdekelhet
Záróréteg
A homlokzati repedések megelőzése érdekében kell pontosan, az előírásoknak megfelelően föltenni az üvegszövet hálót és a vakolatot. A záróréteg első eleme a rendszerragasztóba ágyazott üvegszövetréteg. Ennek felhelyezése előtt az élvédőket és egyéb csatlakozó profilokat kel föltenni. A nyílászárók sarkainál átlós (diagonális) hálómegerősítés szükséges.
Üvegszövet háló
A helyesen beágyazott, az előírt átlapolásokkal készített folytonos üvegszövetréteg biztosítja a megfelelő mechanikai ellenállást. A ragasztót fogazott glettvassal viszik fel, majd abba kell fentről lefelé gyűrődésmentesen beágyazni az üvegszövet. Legalább 10 cm átfedésre van szükség. Az elkészített felületen az üvegszövet ne látsszon át.
Vakolás
A vakolat elkészítésekor a gyártó utasításait maradéktalanul be kell tartani. De fontos a helyes színválasztás is. Mindenképp olyan színt érdemes választani, amelynek világossági értéke meghaladja a 20-25 értéket (ezt az értéket a gyártók megadják), mert a túl sötét felületek a napsütés hatására sokkal jobban felmelegszenek, s a hőmozgás hatására a vakolat megrepedhet.
Száradás
A hőszigetelés nedves technológia, ezért nagy jelentősége van a gyártók által előírt száradási időknek. Ha nem hagyjuk kellő ideig száradni a rendszerragasztót, akkor a bezárt nedvesség utat talál magának kifele, ezzel komolyan károsíthatja a színezővakolatot.
Időjárás
A munkákat +5 Celsius-fok fölött kell végezni, egyrészt a levegő másrészt az anyag hőmérsékletére is vonatkozik ez a kikötés. Hidegben nem köt meg rendesen sem a ragasztó, sem a vakolt.
Minősített rendszerek
Ha biztosra megyünk, mert szeretnénk, hogy a befektetett pénzünk megtérüljön, és jó minőségű, szerepét betöltő, hosszú életű legyen a hőszigetelés, akkor minősített rendszert használjunk, tehát olyat, amelynek minden eleme ugyanannak a minősített rendszernek a része. A gyártó csak teljes rendszerre és az alkalmazástechnikai útmutatók betartása esetén tud garanciát vállalni.
Forrás: Kékesy Péter, Baumit