A GreenPack szabályozó rendszer kihasználja a természetes napfényt, és ha senki nincs a helyiségben, lekapcsolja a világítást. A szabályozást a vezér vagy master lámpatestek végzik.
A szabályozható világítási rendszerek már önmagukban is jelentős energiamegtakarítást jelentenek a hagyományos lámpatestekhez képest. Azonban gyakran előfordul, hogy a felhasználók nem aknázzák ki a szabályozhatóság előnyeit, mert vagy nem ismerik, vagy nem szokták meg a szabályozás lehetőségét.
A már korszerű, szabályozható rendszerek esetében két út létezik a további energiacsökkentésre:
- a természetes megvilágítással is rendelkező helyiségben kihasználni a napfényt,
- ha senki sincs a helyiségben, a feleslegesen világító lámpatestek lekapcsolásával.
Ezek alapján szükséges, hogy a rendszer automatikusan szabályozza magát, az előre beállított paramétereknek megfelelően. Ezeket a szempontokat szem előtt tartva fejlesztették ki a GreenPack szabályozási rendszert, amelynek két legfőbb tulajdonsága az egyszerűség és a rugalmasság.
A rendszer felépítése igen egyszerű, az úgynevezett MASTER-SLAVE elvet követi. A MASTER (vezér) lámpatest tartalmazza a fény- és mozgásérzékelő egységet, amíg a SLAVE (vezérelt) lámpatestek a kapott jel alapján állítják be az aktuális fényáram szintjét.
A MASTER lámpatest kétféle kivitelben készül
- a kis irodákba a 4 darab lámpatestet szabályzó, illetve
- a nagyobb terekbe 5–50 darab lámpatest vezérlésére alkalmas változatban.
Ezekbe a mennyiségekbe a vezérlő lámpatest is beleértjük. A vezérelt lámpatest bármilyen Tridonic BASIC, ECO vagy EXCEL előtéttel szerelt típus lehet, sőt még az sem szükséges, hogy azonos lámpatest családból kerüljenek ki. A rendszer rendkívül könnyen bővíthető újabb szabályozható lámpatestek elhelyezésével. Amennyiben a megnövelt mennyiség 5 darab vagy több lámpatestet tartalmaz, szükséges a MASTER lámpatest cseréje is, de a már meglévő vezérelt lámpatestek alkalmasak a nagyobb rendszerben való működésre is. A lámpatestek bekötése semmilyen többletfeladattal nem jár, egyszerűen öteres vezetéket kell használni, amelyből kettő a vezérlési funkciót szolgálja.
A vezér lámpatestben elhelyezett fény- és mozgásérzékelő az aktuális megvilágítási szintet a beáramló természetes fényhez igazítja, illetve ha nem érzékel mozgást a helyiségben, lekapcsolja a lámpatesteket. Amint belép valaki, azonnal felkapcsol, méghozzá a megfelelő szintre szabályozva a világítást.
Az érzékelő a gyárból felprogramozottan kerül ki, de ezek a paraméterek speciális programozó egységgel átállíthatók.
Gyakorlatilag bármilyen paraméter állítható
- a mozgásérzékelő késleltetése,
- kapcsolási módok,
- a felhasználó beavatkozási lehetőségei.
Lehetőség van arra is, hogy amennyiben nincs mozgás a helyiségben, a lámpatestek csak csökkentsék a fényerőt, de ne kapcsoljanak teljesen ki. Ezzel biztosítható, egy minimális energiafelvétellel járó, tájékozódásra használható fénymennyiség a szobában.
Az automatikus szabályzáson túl alapkivitelben is van lehetőség egyszerű csengőnyomógombbal „átvenni az irányítást”, és kézzel le- illetve felszabályozni a lámpatesteket vagy akár ki-, bekapcsolni őket. Ezt a plusz beavatkozási lehetőséget az érzékelő is kihasználja, mivel beállítható úgy is, hogy mozgás nélkül csak kikapcsol, bekapcsolni már kézzel kell a világítást vagy akár teljesen kiiktatható a mozgásérzékelés, de megmarad a fényérzékelő funkció. Néhány egyszerűbb paraméter a csengőnyomógombon keresztül is beállítható, de ez a lehetőség akár le is tiltható, így meg lehet akadályozni, hogy a felhasználók – akár véletlenül – átprogramozzák a rendszert.
Ez is érdekelhet
A kényelmi funkciók tovább növelhetők távirányító használatával. Ezzel szó szerint kézbe vehetjük az irányítást, manuálisan lehet szabályozni vagy ki-, bekapcsolni a lámpatesteket. Az automatic gombot megnyomva visszaadható a vezérlés a MASTER lámpatestnek. Amennyiben utólag merül fel a távirányítós szabályozás igénye, elég csak azt megvásárolni, a rendszer semmilyen további bővítést vagy átalakítást nem igényel.