Az Év fürdőszobája pályázat győztes lakberendező párosa, Pongó Kriszta és Magyar Tibor egyik legfrisebb munkája, a tetőtérben kialakított modern, sok szempontból rendhagyó kis lakás tervezése.
- Egy újépítésű társasház szerkezetkész állapotú, kis alapterületű tetőtéri lakásának komplex tervezése volt a feladatunk. A megbízónk 2 felnőtt részére kényelmes, teljes funkciójú lakás tervezését kérte úgy, hogy az nem csupán lakhatásra, hanem a vállalkozásának bemutatására is alkalmas legyen – hangzik el a lakás bemutatásakor.
A tulajdonos az okosotthon demo lakás projekt, a piacon egyedülálló okosotthon fejlesztéssel foglalkozó magyar start up vállalkozást vezeti. Ebből már könnyű kitalálni, hogy a tervezők a lehető legtöbb okos funkciót is igyekeztek a lakásba beépíteni.
A munka az építészeti tervekből kiindulva a lakás teljes körű belsőépítészeti átalakításával kezdődött. A térrendezés mellett praktikus és élhető környezetet kellett alkotni úgy, hogy a ferde tetősíkok minél kevésbé befolyásolják a lakás használatát. A kis alapterület nem volt akadálya annak, hogy olyan, főleg a smarthome-okra jellemző funkciók is megjelenjenek, mint a motoros függöny vagy a hanggal vezérelhető világítás. Mindezt úgy kellett megoldani, hogy a végeredmény ne egy bemutató terem érzetét keltse, hanem komfortos és otthonos legyen.
Ehhez többek között emeltszintű világítási terv készült. A smarthome jelleg mellett egy másik igényre is figyelni kellett: a tulajdonos ragaszkodott a fiatalos, modern stílushoz, mely vélhetően az innovatív megoldások iránt érdeklődőkhöz is közel áll. Ugyancsak a tulajdonos kifejezett kérése volt, hogy a fürdőszobában kád és zuhanykabin is helyet kapjanak, továbbá egy iroda résznek is jusson hely.
Az elsődleges szempont tehát az volt, hogy az okosotthont fejlesztő cég leendő ügyfelei életszerű körülmények között kipróbálhassák a lakást. Később a tervezés során több ponton is módosítani kellett az eredeti terveket annak érdekében, hogy hátrányból előnyt kovácsolva, minél jobban kihasználhatóvá váljanak a tetőtér adottságai. Így a hálószoba, a fürdőszoba összes, a nappali és a konyha bútorainak egy része Pongó Kriszta és Magyar Tibor tervei alapján, egyedileg készült. A bútorok közül figyelmet érdemelnek a hálószoba bútorok, valamint a nappali tetősíkjában elhelyezett ferde polc. A hálószobai gardrób beülős része a hotelekre jellemző, táskatartó, puff és ágyvég funkciót is betölti, emellett pedig tükör borításával és a tűzött kárpitozással látványos eleme a hálószobának. A csillár még inkább fényűzővé varázsolja az enteriőrt. A nappali ferde tetősík tömegét optikailag ellensúlyozza a teljes falat beborító, formabontó polcrendszer a benne elhelyezett LED világítással és a zuzmóval.
- Sok helyen használtunk tükröt vagy tükröződő anyagot, vagy például savmart üveget azért, hogy minél nagyobbnak és világosabbnak tűnjön a tér. Másrészt rengeteg kárpitozott bútort terveztünk be, de itt nem csak a teljes hálószoba falat befedő, rejtett világítással ellátott fejvég, hanem még az étkezőasztal is kárpitozott – meséli Kriszta és Tibor.
Ez is érdekelhet
A jellemzően világos színű egyedi gyártású, beépített bútorokat színes kárpitokkal kombinálták. Azért hogy a kis garzon optikailag tágasabbnak, egybefüggő térnek tűnjön, a fürdőszobát és a wc-t kivéve, a padlóra mindenütt meleg árnyalatú vinyl burkolatot választottak.
Mivel ez a lakás az okosotthon sajátosságait hivatott prezentálni, olyan világítási megoldásokat kerestek, melyek nem csak látványos képet adnak (pl. a tv melletti lámpa installáció), de extra funkciókat is ellátnak. Ilyenek például az éjszakai lábazati fények, a kilépő fény az ágy alatt, az egyénre szabható világítási képekhez dimmelhető fényforrások alkalmazása.
- Az első találkozáskor még nem is sejtettük, hogy mennyire összetett és komoly feladat lesz ezt a projektet véghez vinni, de napról napra egyre inspirálóbb volt a megrendelővel a közös munka – mosolyognak a tervezők. - A legnagyobb nehézséget az építkezés során felmerülő áttervezések okozták, például a tető parapet magassága az átlagosnál kisebb lett. A kiviteli terven sem az előszobának, sem pedig a dolgozó saroknak nem volt megfelelő helye. Ezt úgy oldottuk meg, hogy átalakítottuk a bejáratnál lévő teret. Ide a smarthome összes vezérlő funkcióját elrejtő, pozitív sarkú gardróbszekrényt helyeztünk el egy kis beülős résszel és egy külön íróasztallal.
- Minden projekt tanulsága - itt pedig különösen az volt -, hogy a megrendelőt egyedi megoldásokra ösztönözzük. Merjen elszakadni a konvencióktól, eltérni az átlagostól, hisz így lesz igazán személyre szabott az élettér, mely az otthonát jelenti.