Egy lakás belső terének kialakításakor mindig sarkalatos kérdés a térelválasztás, főleg ha garzonokról, kislakásokról van szó. Ezekben a lakásokban a térelválasztóknak inkább funkcionális, mind sem esztétikai szerepük van. Persze ez utóbbi sem hátrány életterünk megtervezésekor.
Miből lehet térelválasztó?
Lényegében bármilyen bútor, belsőépítészeti elem alkalmas lehet erre, melyet a térbe állítva funkcionális egységekre oszthassuk azt. A térelválasztó legfontosabb szerepe ugyanis az, hogy az egybefüggő terekben használati funkciók szerint leválasszon meghatározott részeket.
A térelválasztó tagol, elválaszt, elkülönít. A stílusos térelválasztó olyan, mint egy szép kiegészítő: öltözet.
Megválasztásánál több szempontot kell figyelembe vennünk:
- mi a célünk vele
- mekkora hely áll rendelkezésre
- milyen költségkeretek között mozoghatunk.
Térelválasztó kettős szerepben: tagol és tárol
A legegyszerűbb módja a térelválasztásnak egy szabadon álló polc felállítása.
Az egyik megoldás a tárolás szempontjából megkönnyíti a dolgunkat. Helykímélő, mely segít a helyiség rendbentartásához. A másik térelválasztó attól különleges, hogy nem csak a tér különböző funkcióinak elválasztására alkalmas, hanem tároló is, mely bármikor az igényekhez igazodva bővíthető.
A legjobban megtervezett, kis terekből álló otthonokban egy valami közös: a függőleges falfelületek kihasználása. Az így kialakított térelválasztók alkalmasak raktározásra, díszítésre vagy akár mindkettőre. A függőleges tér használata egy apró lakásban, vagy otthonban mindenképp praktikus megoldás. Valljuk be őszintén, ki nem igényel több tárolót? A maximális hatás elérése érdekében érdemes a padlótól a mennyezetig kialakítani tárolókapacitásunkat. A függőleges felület sokféle módon és jól kihasználható. Gondoljunk csak az egyedileg beépített elemekre, kampókra, rudakra, szabadon álló polcrendszerekre, stb.
Ez is érdekelhet
A tároló helyek változatossága szintén feldobhat egy belső teret. A tárolóként használt áttört polcok, kisebb fakkok, tömör ajtós betétek, a polcokra helyezett lámpák izgalmasabbá teszik a térelválasztást.
A térelválasztó megtervezésénél ügyelnünk kell a térérzetre is. Egy fémből, vasból készített ún. loft stílusú elválasztó mindig légies, nem nyomja agyon a teret.
Egy természetes fából készült, főleg rusztikus térelválasztó robusztus hatást kelthet. Persze vannak kivételek, amikor a fa térelválasztó is igazi dísze a lakásnak. Nemcsak esztétikai és designelem, hanem hangulatteremtő is. Szelős, fényáteresztő, természetes.
Fa térelválasztók – a legnépszerűbb megoldás
A fa mellett szól a természetes megjelenés. Könnyen megmunkálható, átalakítható, bővíthető, jól festhető, pácolható, színezhető, minden enteriőrben tetszetősen mutat. Természetes jellegénél fogva hőérzetünkre is pozitív hatással van.
A térelválasztó megválasztása igazi kreativitást igényel, mert nemcsak az elválasztó funkciónak felelhet meg, hanem például tárolásra is alkalmas lehet, illeszkednie kell a két különböző, elválasztott téregység enteriőrjéhez. Lehet fényáteresztő, vagy ellenkezőleg, mindent takarnia kell.
Egy alulról és felülről is megvilágított térelválasztó különleges fényhatással felejthetetlen hangulatot varázsol a szobába.
A térelválasztók természetüknél fogva általában szűkítik a teret, hiszen felosztják azt. Vannak azonban olyan optikai trükkök, melyekkel akár növelhetjük is a rendelkezésre álló helyet.
Sok párhuzamos függőleges oszloppal optikailag magasabbá és tágasabbá tehetjük az enteriőrt.
Térelválasztás a mennyezettől a padlóig
Játszhatunk a térelválasztó magasságával is. Az alacsony belmagasságnak nem feltétlenül következménye az alacsony térelválasztó. Légies megoldásokkal ugyancsak könnyedséget vihetünk az enteriőrbe.
Ezek a térelválasztók könnyedek, fényáteresztők, gyakorlatilag körbe járhatók. A fényhatás javítását a plafonig érő térelválasztónál felül egy, a mennyezetbe épített lámpatesttel érhetjük el.
Választhatunk plafonig épített, vagy éppen csak térbe állított pengefalat otthonunkba. Ez lehet üveg, gipszkarton, Ytong, stb.
A teret optikailag akár burkolatváltással, vagy egy szőnyeggel is elkülöníthetjük, esetleg megoszthatjuk egy bútorral. Legyen ez egy tálalószekrény, egy alacsonyabb, vagy magasabb polc, akár néhány bárszékkel.
Egy szoba funkcionalitását jelentősen növelhetjük kreatív térelválasztó megoldásokkal. A nyitott terek kényelmesek és jól átláthatók, de néha szükség lehet egyes zónák szeparálására. Ez főleg a kis méretű lakások és garzonok esetében lehet kézenfekvő megoldás, ahol az előtér-konyha-nappali-háló elkülönítése csak így kivitelezhető.
Igazán jó példát láthatunk alább, ahol több a térelválasztó is fellelhető: a szőnyeges megoldás a konyha és a nappali között, illetve a konyha közepén megépített konyhasziget, mely szintén optikailag elkülöníti a teret. Végül pedig a nappali közepén meghúzódó pengefal, mely körbejárható, mennyezetig ér ugyan, de az üvegmegoldással a teret kinyitjuk és térérzetünket ezáltal növeljük. Itt a pengefal lényegében egy tévé állványt is magába foglal, azaz tároló funkciót is ellát.
Kis lakásban tökéletes megoldás lehet egy többfunkciós térelválasztó elem, mely nemcsak a zónákat választja el, tagol, de ugyanakkor egyéb más funkciót is ellát.
Ha költségkímélő megoldást szeretnénk, válasszuk a paravánt. Maradhatunk a klasszikus paravánnál, de kihasználhatjuk a paraván adta lehetőségeket és különböző díszekkel, dísztárgyakkal ékesíthetjük. A gyerekszobában egy kis kuckó kialakításához is gyakran elég egy paraván, egy függöny, vagy egy kartonból épített kis fal. Érdekes és mindenképpen szép megoldás pasztellszíneket alkalmaznunk és egy mesejelenetet, várat, kastélyt megörökíteni a paraván formájában. Alacsony költségből megvalósítható és megadja a külön birodalom érzetét a gyerkőcnek.
Az üveg használata a lakberendezésben elindult hódító útjára az utóbbi időben. Az üvegpanel esztétikus, de költségesebb megoldás a tér tagolására. Mennyezetre szerelt sín segítségével egyszerűen megoldható. Lehet fix és elhúzható felépítésű is.
Nem lesz sötét a szoba, ha ablakos megoldást választunk.
Üvegfallal szintén tudjuk térérzetünket növelni, hiszen átlátszó, fényáteresztő.
Ha maradunk az üveg használatánál, építhetünk térelválasztót üvegtéglából is.
Ha kicsit merészebbek vagyunk és szeretjük a színeket, akkor az üvegtégla ideális megoldás, ugyanis a szivárvány minden színében fellelhető. Megbolondíthatjuk vele az enteriőrt. Lehet ez egy bohém, eklektikus stílus, vagy akár egy letisztult monokróm lakásbelső is, melyet feldobhatunk vele.
Ha semmiképpen nem szeretnénk bonyolult megoldást, egyszerűen leválaszthatjuk a teret egy függönnyel. Ez lehet lapfüggöny, spagettifüggöny, vagy egy hagyományos függöny is. A leválasztás egy plafonra szerelt sín segítségével könnyen megvalósítható. Előnye, hogy a függöny bármikor elhúzható. Jó szolgálatot tesz ez a megoldás egy gyerekszoba tagolásakor is.