A homlokzati falszerkezetek külső oldali hőszigetelése nem minden esetben megoldható. A régi műemléki épületeknél a homlokzat architektúrája, burkolata vagy díszítése nem takarható el hőszigetelő lapokkal, más esetekben pedig a több lakásos társasházak tulajdonjogi vitái, illetve az anyagi fedezet hiánya lehet az ok. Ezekben az esetekben csak a belső oldali hőszigetelés kerülhet szóba.
Töltsd le a cikket MP3 formátumban!
A homlokzati falszerkezetek külső oldali hőszigetelése nem minden esetben megoldható. A régi műemléki épületeknél a homlokzat architektúrája, burkolata vagy díszítése nem takarható el hőszigetelő lapokkal, más esetekben pedig a több lakásos társasházak tulajdonjogi vitái, illetve az anyagi fedezet hiánya lehet az ok. Ezekben az esetekben csak a belső oldali hőszigetelés kerülhet szóba.
A munka megkezdése előtt tegyük meg a szükséges előkészületeket: távolítsuk el a parkettaszegélyt vagy a lábazat burkolatát, a padlóburkolat fóliatakarását. Ezt követően a hőszigetelésre kijelölt falról távolítsuk el a tapétát, illetve a laza festék- és vakolatrészeket.
Amennyiben szükséges, vakolatjavító anyaggal vagy Multipor habarcs-réteggel egyenlítsük ki a hibákat. Az előkészített felület mindig legyen stabil és pormentes. A szigetelő lapok felrakása előtt ellenőrizzük a fal geometriai méreteit és a padlószintet, melyek alapján meghatározzuk az első sor felső élének vonalát.
Az első sor és a padlóburkolat közé elválasztó réteget helyezünk, ami lehet polifoam, vagy filc csík.
A Multipor habarcsot fúrógépbe fogott keverőszárral, az előírt vízmennyiség hozzáadásával csomómentesre és egyenletes sűrűségűre keverjük. Egyszerre csak annyi ragasztóhabarcsot keverjünk be, amennyit fél órán belül felhasználunk.
Az elemeket kézi fűrésszel vághatjuk a szükséges méretre. A levágott részek a munka során felhasználhatók, akár íves vágások is könnyen kialakíthatók, így a nehezen hozzáférhető részek hőszigetelése is megoldott.
A belső oldali hőszigetelés kialakítása minden esetben Multipor ragasztóhabarccsal, a hőszigetelő lapok teljes felületen történő ragasztásával történik. A teljes felületű ragasztással ugyanis biztosítható a lapok kellő szilárdságú tapadása, valamint az, hogy a falszerkezet és a hőszigetelő lapok között ne keletkezzen páralecsapódás. A habarcsot a hőszigetelő lapok teljes felületére 10 mm fogazatú glettvassal hordjuk fel.
A hőszigetelő lapot a felülethez történő nyomással és oldalirányban, a habarcsbordák irányára merőlegesen, kb. 2 cm-es eltolással csúsztatjuk a végleges pozícióba.
Ez teszi lehetővé a habarcsbordák elterülését, valamint az egyenletes és teljes felületű tapadást.
A lapokat tompa ütköztetéssel, úgynevezett száraz kapcsolattal csatlakoztatjuk egymáshoz, soronként feles kötésben elhelyezve.
A teljes felület elkészítését, illetve a habarcsréteg megszilárdulását követően a felület egyenetlenségeit kézi csiszolólappal korrigálhatjuk. Ezáltal tökéletesen sík felület alakul ki, az esetleges illesztési pontatlanságok eltűnnek.
A felület együttdolgozásának és mechanikai ellenállásának növelése céljából teljes felületű, üvegszál erősítésű, ágyazó réteg kialakítása szükséges, Multipor habarcs felhasználásával.
Az üvegszövet hálót az ágyazóhabarcsba helyezzük. Az ágyazó réteget úgy alakítjuk ki, hogy az üvegszövet hálót teljesen elfedje.
A háló besimítása után hordjunk fel még egy réteg Multipor habarcsot azért, hogy a háló a habarcsréteg közepére kerüljön.
Az ágyazóhabarcs réteg végső felületképzése a szokványos festési rétegrendek felvitelével történhet.
Az olyan felületképzési módok, melyek lezárják a hőszigetelés felületét, például a tapéta, páratechnikailag nem megfelelőek. Ezek ugyanis megakadályozzák a páraáramlást, ezáltal a felületen páralecsapódás alakulhat ki. Kerüljük az ettől eltérő felületképzési módokat, például a csempeburkolatot, a ragasztott kőburkolatokat is.
A belső oldali hőszigetelés készítése több, a hőszigeteléshez nem közvetlenül kapcsolódó műszaki jellegű kérdést is felvet. Kis súlyú, maximum 3 kg-os tárgyak, például képek, megfelelő tiplik használatával rögzíthetők a Multipor hőszigetelésbe is.
Ezek alkalmazása egyszerű és a hőszigetelés elkészítése után bárhová beépíthetők.
Az elektromos csatlakozó aljzatot a hátfalhoz rögzítve, speciális, magasított szerelvénydobozzal emelhetjük ki a fal síkjából. Így nem áll fenn az a veszély, hogy a csatlakozó kilazul, vagy kiszakad a hőszigetelésből.
Tartókonzol felszerelésével a régi polcokat, vagy nehezebb tárgyakat a hőszigetelt falra is vissza tudjuk helyezni. Ezek helyét pontosan jelöljük ki, majd beépítésük után kezdjük meg a hőszigetelést.