Mielőtt még robbanásszerűen elterjedt volna az olajjal, vagy melegvízzel működő radiátoros fűtés, szinte minden családi házban megtalálható volt a cserépkályha és/vagy a kandalló.
A tűz melege és fénye a legtöbb emberben az összetartozást, a romantikát, a család szeretetének és melegének érzését váltja ki. Nem voltak még gázüzemű fűtési rendszerek és az emberek is szívesen kucorodtak a harmóniát, nyugalmat sugárzó hőforrás köré, hogy megosszák napi tapasztalataikat, élményeiket, vagy csak kipihenjék fáradalmaikat. Angliában szinte minden – még a modern házakban is – családnál a kandalló a mindennapi élet része. Hazánkban is egyre több vállalkozás kezdett el komolyabban foglalkozni a kandallók forgalmazásával, hiszen itthon is megnőtt az igény irántuk. A legújabb fejlesztés a kandallók körében a vízteres kandalló, mely egyszerre adja meg a szabad tűz által sugárzó hőérzetet és az otthon melegét szimbolizáló gyönyörű látványt, ugyanakkor a központi fűtés kényelmét. A központi fűtésrendszerre köthető, fatüzelésű kandallót alkalmazhatjuk pótlólagos hőforrásként melegvíz tartályok melegítésére, de lehet a központi fűtés hőforrása is. Képes ellátni az egész ház fűtésigényét, önállóan, vagy a már meglévő fűtésrendszerrel együtt.
A vizes tűzterek egyenletes hőmérsékletet biztosítanak az egész házban, így a meleg tovább tart és kellemesebb. A vízteres kandallók hatásfoka 80 % körül alakul. A fatüzelésnek köszönhetően a szabadban megtapasztalt élményt, a ropogó fahasábok által keltett hangulatot élvezhetjük a szobánkban. Ezek a kandallók csatlakoztathatók bármilyen rendszerhez (akár új vagy régi, nyitott vagy zárt rendszerű, padlófűtés stb.) Nem mellékes az sem, hogy jelentősen csökkenthető vele a gázfüggőség és a fűtési költség is.
A szimpla kandallókkal szemben a vízteres kandalló képes tárolni az égés folyamán keletkezett hőt és az nem illan el olyan gyorsan a kéményen keresztül. A kandallóbetétben található vizet a tűz felmelegíti és a melegvíz a központi fűtés rendszerében vagy a használati melegvíz előállításában hasznosul. Ideális és esztétikus megoldás az energiagazdaságos fűtési rendszerre.
Mielőtt megterveznénk, hogy hova és milyen formán szeretnénk megépíttetni fontos figyelembe venni, hogy:
- Van-e kémény
- Milyen annak az állapota
- Mekkora a helyiségek hőigénye, amiket fűteni szeretnénk
- Milyen legyen a kiépülő vagy meglévő fűtésrendszerünk anyaga, fajtája (radiátoros fűtés, padlófűtés)
Ez is érdekelhet
A vízteres kandallónak két típusa létezik: a nyíltrendszerű és a zártrendszerű.
A nyíltrendszerű vízteres kandalló nincs közvetlenül a fűtésrendszerbe kötve, hanem egy hőcserélőn keresztül, külön keringető szivattyúval adja át a hőt a felhasználói (szekunder) oldalnak. Ebben az esetben a kandalló fölé egy minimum 30 literes tágulási tartály kerül beépítésre, amely a hálózati vízrendszerre kötve biztosítja a kandalló vízszükségletét.
Üzemzavar esetén (áramkimaradás, szivattyú meghibásodása) a biztonsági szerelvények 2,5 Bar-os túlnyomás elleni szelep, illetve a 90 °C-os hő kioldó szelep, a kandallóban túlmelegedett vizet automatikusan a csatornahálózatba engedi, amelyet a tágulási tartályban lévő hidegvíz pótol, ezzel megakadályozva a kandalló károsodását.
A zártrendszerű vízteres kandalló közvetlenül a fűtésrendszerbe van kötve, és egy szivattyú segítségével adja át a hőt. Ebben az esetben a kandalló fölé nem kerül tágulási tartály, hanem közvetlen a kandalló betétbe kerül beépítésre egy túlmelegedés elleni védelemmel, termosztát szeleppel előállított hűtővízspirál, amely a hálózat vízrendszerre kötve hűti vissza a kandallóban lévő túlhevült vizet.
Nem olcsó az ilyen kazánok kivitelezése, főleg, ha már meglévő rendszerre integráljuk a csövek fektetése, illesztése miatt, azonban jelentős, akár 40 %-os energia megtakarítást is elérhetünk a vízteres kazánok alkalmazásával.
A tűzterek körülépítése a legkülönfélébb burkolatokkal történhet, így mindenki megtalálja az otthonához leginkább illőt. A saját kreativitásunk és elképzelésünk szabhat csak határt a burkolatok fajtájának és színvilágának kiválasztásában, hiszen a mészkőtől a grániton és márványon keresztül a csempéig és terméskőig bármilyen anyagból válogathatunk és ezeknek az anyagoknak a színeit is szabadon a szoba, illetve helyiség hangulatához illeszthetjük.