Változnak az építkezési szokások, és folyamatosan változnak a szabályok is. Évtizedekkel ezelőtt a legtöbb ember kalákában építkezett, a mostani szigorodó építési szabályok miatt egyre inkább nem ez a célravezető út.
Manapság, ha valaki otthona hőszigetelésére szánja el magát, a legtöbb esetben rezsiköltség csökkentési célzattal teszi. Mivel egy szakszerűen kivitelezett polisztirol hőszigeteléssel már az első fűtési szezonban jelentős költségek takaríthatóak meg, ezért ez egy jó döntés. Tudott róla, hogy a 2020-as év az épületek energiafelhasználásának jelentős szigorodását hozza? 4 év hosszú időnek tűnhet, de ha most kezdünk építkezni, akkor számos mai döntésünkkel okozhatunk többletköltséget, ha nem ismerjük az szigorodó előírásokat.
Mire jó a hőszigetelés?
Lakásunk, házunk hőszigetelésének számos rövid-, közép- és hosszútávú előnye közül a két legfontosabb, hogy már az első hónapban érezhető lesz a fűtésszámla csökkenése és hogy jelentősen nő a komfortérzet, mert a meleg falak között a 21 oC-ot melegebbnek érezzük, ezért tartjuk kiváló befektetésnek a hőszigetelést.
A jelenleg érvényes un. költséghatékony modell szerinti hőszigetelés minimálisan 13 cm vastagságot ír elő, még a hatékonyabb, grafitos szigetelésnél sem lehet a hőszigetelés vastagsága 10 cm-nél kevesebb. Az új szabályok miatt ezeknek az értékek növekedni fognak.
Ez is érdekelhet
Ha ma kezd építkezni, akkor 2020 nincs is olyan messze!
Az Európai Unió az összes energiafogyasztás 11%-os csökkentésére törekszik, az évtizedek óta ismert környezetvédelmi és energiagazdálkodási problémák miatt. A megfogalmazott direktívák egyik fontos eleme az a célkitűzés, mely szerint 2020. december 31-től valamennyi új épületnek közel nulla energiaigényűnek kell lennie. A hatóságok által használt vagy tulajdonukban levő új épületeknek már 2018. december 31. után teljesíteniük kell ugyanezeket a követelményeket. 2016-ban még messzinek tűnik ez a dátum, de egy most tervezési fázisban lévő ház esetén ez már egy előre jól belátható időszak.
A legnagyobb változás a szabályozásban az, hogy eddig az épület energetikai megfelelőségét korábban az engedélyezési folyamat során ellenőrizték, vagyis csak az az épület kapott építési engedély, amely ennek megfelelt. 2020 után viszont a közel nulla modell esetében, az új szabályozás szerint a használatba vételi engedély megadásánál ellenőrzik a már felépített házat.
Ha a valós életre szeretnénk ezt lefordítani, akkor ez azt jelenti, hogy az engedélyezéskor érvényes szabályoknak megfelelő műszaki paraméterekkel megtervezett épület tulajdonosa azzal szembesülhet, hogy nem kaphat használatba vételi engedélyt 2020. után, ha a kész épület nem felel meg az addigra életbe lépő szabályoknak. Természetesen ez a bosszúság mellett jelentős további költségeket is jelenthet, mire a ház tényleg beköltözhető lesz.
Mi lenne a jó megoldás?
Meg kell ismerni már most az épületek energetikai jellemzővel kapcsolatos szabályozást, mely csak a későbbiekben lép ugyan életbe, de sokakat érinthet, akik építkezésen törik a fejüket.
Az eligazodásban segít a Magyarországi EPS Hőszigetelőanyag Gyártók Egyesületének tájékoztató oldala: www.hoszigeteljaholnapert.hu