Hírlevél feliratkozás

Ha válaszolsz két kérdésre, személyre szabott tartalmakat küldünk neked.

Mikor tervezel felújítást?

Milyen témák érdekelnek?

Köszönjük a választ!

Add meg email címed!

Köszönjük a feliratkozást!

Építkezel? Felújítasz? A lakásodat rendezed be?
Ötlettár ikon

A dupla vastag hőszigetelés nem dupla költség

Hőszigetelni az emelkedő energiaárak mellett nem csak a gyors megtérülés miatt számít jó befektetésnek. De tegyük fel magunknak a kérdést: mi a helyzet a tisztasági festéssel vagy éppen a kopott fürdőszoba újracsempézésével? Ekkor is számolgatjuk a megtérülést?

Ez a cikk több mint 2 éves. Lehet, hogy bizonyos része már nem aktuális.


Ugye nem. Hiszen ezek a beruházások a komfortérzetünket szolgálják, tényleges megtérülésük csak a lakás eladásakor várható, az eladási árban érvényesíthető. Ezzel szemben az utólagos hőszigetelés, amely egy család életében nagy beruházásnak számít, gyakran bukik el a megtérülés számolgatásán. De tegyünk fel magunknak ismét egy kérdést: ha nem elég gyors a megtérülés, inkább fűtjük az utcát, inkább fizetjük a több rezsit és inkább felveszünk télen plusz egy kardigánt?

Felmérések szerint, a hőszigetelésbe kezdők ma már nemcsak az években mérhető megtérülés, hanem egyre többen az első fűtési hónapban forintosítható megtakarítás miatt vágnak a beruházásba. A hőszigetelés vastagságának kiválasztásakor pedig fontos tudnunk, hogy a hőszigetelő lapok vastagságának a szigorodó előírások miatti növelése, akár duplázása, nem jelenti a beruházás teljes költségének kétszeresére emelkedését.

Készül a hőszigetelés

Már egy 10 centiméteres polisztirol szigetelés hatása is jól érzékelhető a falak és a beltér hőmérsékletén. A szakszerűen beépített polisztirol táblák szép lassan, hónapról hónapra hozzák vissza a befektetett forintokat. A felújítás nagyságától, komplexitásától függően, a beruházás után akár 40-80%-kal is csökkenhet a fűtésre fordított összeg.

Szakemberek szerint egy családi ház esetén a valódi energia-megtakarítás csak komplex beruházás esetén várható: ez a megfelelő vastagságú és anyagú hőszigetelés tetőn és homlokzaton törtnő használata mellett a fűtéskorszerűsítést vagy nyílászárócserét is jelenti, de persze már egy megfelelő homlokzati hőszigeteléssel is jó eredmény érhető el.

A hőszigetelés vastagsága ma és holnap

Ne lepődjünk meg, sőt meg se kell rémülnünk, de ma Magyarországon az átlagos hőszigetelési vastagság 10 cm körül mozog, ami az előírások 2020-ra várható módosulása miatt 20 cm körülire növekszik. Első jogos kérdés: duplája lesz a hőszigetelés költsége?
A válasz határozottan: nem.

Vegyünk egy átlagos, 150 m2 külső falfelületű családi házat, amelynél összehasonlítva a 10 cm illetve a 20 cm anyag- és kivitelezési költségét azt tapasztaljuk, hogy dupla vastagságú polisztirol hőszigetelés beépítésével a költség kevesebb, mint 20%-kal nő, miközben a hőszigetelés kétszer olyan hatékony. A hőszigetelési vastagság meghatározáshoz mindenképpen kérjük szakember segítségét. De ha még csak most tervezgetjük új otthonunk építését vagy hőszigetelését, az olyan véleményekre ne adjunk, hogy „ezen a 10 centiméteren lehet százezreket spórolni”, mert a szabályozás sem lesz megengedő, és a végén meglepetés érhet minket.

Hőszigetelt családi ház

A hosszú élettartam sem kérdés

Az expandált polisztirol (EPS) története 1951-ben indult a BASF szabadalmával, hozzánk a 60-as évek közepén robbant be. Az eltelt 55 év alatt csak Németországban 900 millió m2 homlokzati szigetelés került felhasználásra és a felhasználás üteme ma sem csökken, mert évente több mint 40 millió m2 falat szigetelnek polisztirolhabbal.

A hőszigetelés szempontjából a hővezetési tényező az a mérőszám, amelyet a St. Gallen-i EMPA kutatóintézetben megvizsgálva egy új és egy régi, 35 éve beépített polisztirol táblán azonos eredményt kaptak. Hasonlóan jól vizsgázott a nyomószilárdsági érték is, ahol nem volt számottevő a kimutatható csökkenés. Számos jelentésben az EPS szigetelés élettartamaként a 75 évet jelölték meg, míg egy átlagos épület várható élettartamát 100 évben szokás meghatározni. Egy átlagember 20-30 évente akkor is felújításba kezd, ha ezt az épület műszaki állapota nem igényelné, mert sokszor csak vakolati és nem szigetelési hibáról, vagy mindössze esztétikai okokról van szó.

Tehát már Magyarországon is több mint 40 évnyi tapasztalattal rendelkezünk, a köznyelvben csak „hungarocell” néven emlegetett expandált polisztirol felhasználásban, amely kiváló megoldás bármilyen épület hőszigetelésére. Arról, hogyan válasszunk anyagot, milyen vastagságban, milyen változások várhatóak, és arra miért fontos már most odafigyelni további segítséget nyújt a Magyar EPS Hőszigetelőanyag Gyártók Egyesülete és a www.hoszigeteljaholnapert.hu honlapon található sok hasznos információ.

Ez is érdekelhet

Dulux EasyCare+ – hosszan tartó frissesség és tisztaság a falakon!

Reolink Panoráma kamera 4G LTE és napelemes kapcsolattal

„Legózd” össze a tökéletes kanapét!

Otthonára szabott ablakok: ossza meg röviden elképzelését és mi mutatjuk a megfelelő gyártót vagy kereskedést!

Hörmann megoldások parkolóhelyek és parkolóházak számára

Legújabb fürdőszoba és padlólapcsaládok

Egyszerűen kezelhető bidéfunkciós WC mindenkinek

Gyors, díjmentes, nagyságrendi számítás a Terrán TetőKalkulátorával!

Leier Rendszerház ajándék térkővel és kerítéssel az építkezőknek

Épül a tető? Csak rendszerben!

Mit jelent az okosotthon?

Biztonságos, kényelmes, víztakarékos fürdőkád

Fűtés hőszivattyúval

Hová szökik az áram? – Rangsoroltuk a 10 legnagyobb villamosenergia-fogyasztót a háztartásunkban

Könnyedén tolható, izgalmas teraszajtók

Szárazépítés vizes helyiségekben Austrotherm UNIPLATTE® építőlemezekkel

Homlokzati hőszigetelő rendszerek felújítása

Mit tehetünk túlmelegedés ellen? A beltéri klíma javítása energiahatékony módon

10 érv a sugárzó fűtés mellett

Termosztáttal alacsonyabb lehet a rezsi számlánk - Nélkülözhetetlen eszköz az otthoni energiahatékonysághoz

Kényelmes, költséghatékony és korszerű építkezés fehér téglával

Felére csökkenhet a falak építésének ideje ezzel a technológiával - Nemcsak időt, de pénzt és vizet is spórolhat, aki így épít

Hőszigetelés ipari kapuval? Így csökkentenek költséget a Hörmann megoldásai

Információ nélkül nem tudunk jó döntéseket hozni