Tél végén sok otthonban fény derül a nem megfelelő szigetelésekre, főleg a hézagoknál és áttöréseknél, melyekre mindenki a lehető leggyorsabb, legegyszerűbb, ugyanakkor tartós megoldást szeretné megtalálni. Itt az ideje végiggondolnunk, hogyan újítanánk fel régi teraszunkat, erkélyünket. Mielőtt kőműves kanalat ragadnánk, nézzünk át néhány fontos információt a kültéri burkolással kapcsolatban!
Vízszigetelésről teraszok esetében döntően egy rendszer részeként csempe-és járólapragasztás során beszélünk. Az esztétikus felület és a vízszigetelés mellett ilyen esetben további általános problémákat kell megoldani, mint az egyenetlen padló felület, a nem megfelelő vízelvezetés, a gyors hőmérsékletváltozás, valamint hőmozgás. Főleg nagy hőingadozásnak kitett teraszokon, erkélyeken hiába burkolunk drága, minőségi, csempe, vagy járólappal, minőségi flexibilis csempe- és járólapragasztóval, flexibilis tulajdonságú fugázóval, az eredmény megfelelő vízszigetelés hiányában pár év múlva ismét kopogó lapok, szivárgó nedvesség, a penész megjelenése a terasszal érintkező falfelületeken.
Általános tévhit az is, hogy az epoxik egyben megoldják a vízszigetelést. Jobbak ugyan, mint a cementes fugázók, mivel nincsenek bennük kapillárisok, azonban a vízszigetelésen nem segítenek!
Az elvárásunk az, hogy a burkolati rendszer ezeket oldja meg. Akár felújításról beszélünk, akár egy új erkélyben, teraszban gondolkodunk, komplett vízszigetelési, ragasztási rendszert kell kialakítanunk.
Ez is érdekelhet
A megfelelő vízszigetelő anyag kiválasztása teraszok, erkélyek vízszigeteléséhez
A vízszigetelő termékeket legkönnyebben az alapanyagaik alapján lehet csoportosítani. A bitumenes lemezszigetelés és a műanyag lemezszigetelés mellett könnyen és biztonságosan alkalmazható a cement alapú szigetelés, mely közkedvelt formája a vízszigetelésnek.
A cementkötésű vízszigetelő habarcsokat aszerint is csoportosíthatjuk, hogy azok egykomponensűek, vagy két komponensűek. A Sika kínálatában mind a kétféle habarcs megtalálható.
Az egykomponensű vízszigetelő habarcsok közül a legkorszerűbbek 2 az 1-ben tulajdonsággal rendelkeznek, azaz vagy egyben rugalmas vízszigetelést és betonvédelmet nyújtanak, vagy vízszigetelő habarcsok és ragasztók egyben.
4+1 tanács az új terasz, vagy erkély vízszigeteléséhez
1. A Sika mindig rendszerben gondolkodik, így a kültéri burkoláshoz is teljes körű megoldást kínál.
2. A magas mechanikai szilárdságú alapfelület biztosításához szálerősített aljzat esztrichet alkalmazzunk, mely gyors kötésű, zsugorodásmentes anyag. A vízszigetelő réteg a rugalmas, polimerrel módosított, cementkötésű habarccsal csupán 24-48 óra elteltével, az esztrich elkészítését követően felhordható. (SikaRep®)
3. A cementkötésű csemperagasztót – akár fedett erkélyen, akár kültérben használjuk – rugalmas és magas polimer tartalmú vízszigeteléssel kell ellátnunk, így ellenáll a hősokknak és a gyors hőmérsékletváltozás okozta mozgásnak. (Sika® Ceram-225)
4. A kültéri használatra szánt cementkötésű fugázóanyagok szintén rugalmasak, alacsony rugalmassági modulusúak, jó mechanikai szilárdsággal és kopásállósággal rendelkeznek. Ezek a tulajdonságok fokozhatók, ha egy speciális latex anyaggal keverjük össze a fugázóanyagot. (Sika® Ceram CleanGrout, Sika® Ceram LatexGrout)
5. Végezetül egy magas teljesítményű, egykomponensű, elasztikus poliuretán tömítőanyag használható a mozgási hézagok és csatlakozások tömítéséhez. (Sikaflex®-11 FC)
+1. A legfontosabb: nagyobb felújításoknál, új épület létrehozása esetén érdemes a kivitelezéshez olyan kivitelezőt választanunk, aki szakképzett munkatársakkal és több éve készült, megtekinthető leellenőrizhető referenciákkal rendelkezik. Ez lehet, hogy többe kerül, de ne felejtsük el, hogy a nem megfelelő vízszigetelés idővel a költségek többszörösét is jelentheti.