Ahogyan a lakásban is megszereljük a csöpögő csapot, úgy a fürdőszobában a burkolt felületek alatti felületeken is meg kell szüntetnünk a szivárgást. A fürdőszobai vízszigetelésről döntően egy rendszer részeként csempe- és járólapragasztás során beszélünk.
A burkolás során számos olyan probléma léphet fel, mely elronthatja a jól megtervezett dizájnt és tönkreteheti a drága burkolólapokat, így ez felesleges pénzkidobást jelent a javításoknál. Ezért a tartós, akár évtizedekig ép burkolathoz nem csak megfelelő burkolatragasztóra és fugázóra van szükség, hanem egy teljes rendszerre, mely az igényekhez igazodva tartalmazza a felület előkészítését, a vízszigetelést és a hézagkitöltést.
Senki sem lenne boldog, ha a fürdőszobájában meglazulna, eltörne a csempe, vagy vízszivárgás alakulna ki. A szabálytalan felületek a penészes és foltos, vagy laza fugák kevésbe kritikus problémák, viszont ettől még nagyon bosszantók tudnak lenni. A különböző csempék ragasztásához más és más anyagokra van szükség. A legfontosabb az, hogy a vizes helyiségek burkolásához vízszigetelő réteget és nagy rugalmasságú csemperagasztót szükséges beépíteni, melyek ellenállnak a deformációnak. Ehhez a Sika hatékony megoldásai állnak rendelkezésre: hosszú élettartamú felületeket biztosítanak, akár új munkáról, akár meglevő burkolatok felújításáról van szó.
Ez is érdekelhet
Vizes helyiségek építése 6 lépésben – jó tanácsok felújítóknak és építkezőknek
1. Alapfelület állapotfelmérése, felület előkészítés
Az alapfelület legyen egyenletes, stabil, száraz és mentes a repedésektől, melyek gyengíthetik a tapadást.
2. Vízszigetelés
Könnyen és biztonságosan alkalmazható beltérben is a cement alapú szigetelés, mely közkedvelt formája a vízszigetelésnek. Az epoxik ugyan vízzárók, mivel nincsenek bennük kapilárisok, jobbak, mint a cementes fugázók, azonban a vízszigetelésen nem segítenek! A valóban jól működő vízszigetelést nem a fugázóval és a burkolással oldjuk meg, hanem a leragasztott burkolat alatti kent vízszigeteléssel. A cementkötésű vízszigetelő habarcsokat aszerint is csoportosíthatjuk, hogy azok egykomponensűek, vagy két komponensűek. A Sika kínálatában mind a két féle habarcs megtalálható. A vízszigeteléshez használhatjuk a Sikalastic-152 rugalmas, repedésáthidaló, szálerősített kenhető vízszigetelést, melyet a megfelelő rétegvastagságban alkalmazzunk.
Az egykomponensű vízszigetelő habarcsok közül a legkorszerűbbek 2 az 1-ben tulajdonsággal rendelkeznek, azaz vagy egyben rugalmas vízszigetelést és betonvédelmet nyújtanak, vagy vízszigetelő habarcsok és ragasztók egyben.
Ne feledkezzünk meg a Sika SealTape vízszigetelő szalag használatáról sem! Az első vízszigetelő rétegnek teljesen ki kell kötnie, mielőtt a második réteget felvisszük.
3. Burkolás
Miután a vízszigetelő réteg teljesen megszáradt, a falak és a padló burkolása következik. A lapburkolat ragasztásához használjunk SikaCeram 225 ragasztót. Kül- és beltéren, vízszintes vagy függőleges felületen, de akár padlófűtés, vagy „csempe a csempe” technológiánál.
4. Fugázás
A fugázáshoz használjuk a Sika Cream CleanGorut esztétikus, színes fugázóanyagát, mely vízálló, penészgátló- és fertőtlenítő hatású, valamint kopásálló tulajdonságokkal rendelkezik.
5. Tömítés
A Sanisil® szaniterek melletti és egyéb olyan tömítésekre alkalmas, ahol gombaálló tömítésre van szükség.
6. Ragasztás
Univerzális Sikaflex 11FC ragasztó- és tömítőanyag segítségével, mely gomba- és penészálló, festhető és kiváló rugalmassággal rendelkezik.