Hírlevél feliratkozás

Ha válaszolsz két kérdésre, személyre szabott tartalmakat küldünk neked.

Mikor tervezel felújítást?

Milyen témák érdekelnek?

Köszönjük a választ!

Add meg email címed!

Köszönjük a feliratkozást!

Építkezel? Felújítasz? A lakásodat rendezed be?
Ötlettár ikon

Megújuló energia tapasztalatok, megújuló energia vélemények, megújuló energia ötletek, megújuló energia cégek, megújuló energia képek, megújuló energia tippek

Fűtés hőszivattyúval

Napjainkban az élet minden területén egyre nagyobb hangsúlyt kap a gazdaságosság a környezettudatosság és a megújuló energiák használata, ezért amennyiben új ingatlant építünk vagy fűtéskorszerűsítés előtt állunk mindenképpen érdemes fontólra venni a hőszivattyús fűtési megoldásokat is.

Otthonos energiahatékonyság: a biomasszával működő fűtési rendszerhez nélkülözhetetlen a jó kémény

A fűtési rendszer kiválasztásakor időnként méltatlanul háttérbe szorul a biomassza-tüzelés. Arra vállalkozunk most, hogy röviden és közérthetően bemutassuk a biomassza-tüzelőanyag lakossági felhasználásában rejlő lehetőségeket.

Esztétika és környezettudatosság – arany középút a megújuló energiaforrások terén

A Terrán Generon napelemes tetőcserép kitűnő első lépés lehet a fenntarthatóság felé vezető úton.

Megújuló energia fémtetőről

Meglepő adat, hogy az éghajlatnak köszönhetően Magyarországon minden négyzetméterre körülbelül 1265 kilowattóra napenergia jut. Mivel ez több mint jónak nevezhető érték, így emiatt - és az egyre terjedő trendnek köszönhetően -, egyre több tetőn jelennek meg a nap energiáját összegyűjtő és hasznosító eszközök, napelemek és napkollektorok. Kifejezetten széles a választék, de amiről most szó lesz, az ezek biztonságos és tartós rögzítése – pl. fémtetőn.

Fontos a hőszigetelés, de sokan kevesebbel is beérnék

A polisztirol és a kőzetgyapot a legnépszerűbb hőszigetelő anyagok, a tető és a homlokzat szigetelésére áldoztak vagy áldoznának a legtöbben, és az építkezők, lakásfelújítók közül sokan kacsintgatnak a megújuló energiaforrások felé – legalábbis egy friss felmérés tanulságai szerint.

Napelem, napkollektor - Hogyan válasszunk megújuló energiaforrást? Tudnivalók a telepítéshez

A jó napelem, napkollektor rendszer kiépítéséhez néhány alapvető fogalommal tisztában kell lennünk ahhoz, hogy ne járjunk pórul sem a választásnál, sem pedig a szerelésnél.

Van új a nap alatt - Napelem fejlesztések, újdonságok

A napelemek fejlődése olyan ugrásszerűen változik, hogy lassan a hagyományos és jól bevált szilíciumlapkás táblákat említeni szinte korszerűtlen. Mielőtt sorolnánk a jobb és ígéretesebb, zseniális újdonságokat, tegyünk említést a hagyományos és jelenleg is általánosan használatban lévő szilícium napelemekről.

Fűtés alternatív módon – A komposztkazán is kínálhat megoldást a rezsi problémákra

Sok településen vagy településrészen, ahol nincs földgáz, vagy ahol éppen leválni szeretnének a gázról, érdemes megvizsgálni a komposztkazános fűtésben rejlő lehetőségeket.

Új termékek és technológiák a napelemek piacán

Már a közeli jövőt illetően, de napjainkban is egyre inkább megkerülhetetlenek a megújúló energiát használó rendszerek, ha építkezésre, felújításra adjuk a fejünket. Mit kínálnak ezen a téren a napelemek?

Ez a passzívház kevesebb energiát használ, mint egy működő hajszárító

1300 watt. Mindössze ekkora áramfogyasztás szükséges ahhoz, hogy a Wisconsinban található, 200 négyzetméteres családi házban a farkasordító hideg ellenére is barátságos meleg fogadja a lakókat és vendégeiket.

Uniós ingyen hitel lakásfelújításhoz

Folyik az egyeztetés a Lakóépületek energiahatékonyságának és megújuló energia felhasználásának növelését célzó hitelprogramról, melynek a teljes rendelkezésre álló keretösszege 105 milliárd forint.

Miért vegyek megújuló energiát hasznosító berendezést?

A feltett kérdés nagyon sok esetben elhangzik, amikor napkollektorok, hőszivattyúk vagy esetleg biomassza eltüzelésére alkalmas berendezések beépítéséről, telepítéséről értekezünk vagy tanácsot adunk a végfelhasználóknak, beruházóknak.

Mikor mondjuk egy fűtési rendszerre, hogy megbízható?

A megbízható fűtési rendszer kiválasztása, akár új családi házat építünk, akár felújítjuk a régit, esetleg tetőtér-beépítésbe kezdünk vagy a társasház fűtéskorszerűsítést tervez, mindenképp körültekintést igénylő feladat. Ha tartós, energiatakarékos fűtést szeretne, akkor megbízható rendszert válasszon. De miről is ismerszik meg a megbízható fűtési rendszer?

Napelem, vagy napkollektor?

Annyit már mindannyian hallottunk, hogy mindkét féle szerkezet a napfénnyel kapcsolatos, azonban gyakran összekeverjük ezeket, így érdemes körüljárni a témát.

Napelemes rendszerek a Novosectől

Napjaink megújuló energiaforrásainak sorában a napenergia Magyarországon is egyre előkelőbb helyet foglal el. A technológia fejlődésének köszönhetően a napelem-modulok egyre hosszabb élettartammal és egyre kisebb teljesítménycsökkenéssel képesek működni hosszú távon.

Napkollektorral a tisztább holnapért

Nem csupán harcos környezetvédőket foglalkoztat a kérdés, hogy összeegyeztethető-e az otthon kényelme és az, hogy tekintettel legyünk környezetünkre? Manapság mindannyiunk felelőssége erre figyelni, különösen akkor, ha építkezésbe, felújításba fogunk.

Napelemes cserepek – Hazai körkép

A hazai fejlesztésű napelemes cserép gyártásának beindulása ezidáig még várat magára, azonban több hazai forgalmazó is foglalkozik tetőbe integrálható német gyártású napelemekkel.

Construma – az otthonteremtési kiállításcsokor

Az építőipar legjelentősebb hazai kiállítása, a CONSTRUMA és vele egy időben a RENEO Nemzetközi megújuló energia szakkiállítás valamint az OTTHONDesign Otthonteremtési szakvásár alkotják 2014. április 2-6. között a CONSTRUMA kiállítási csokrot.

Napelem tetőcserépbe integrálva

Néhány évtizede még ismeretlen fogalom volt a megújuló energia, és a környezet‑tudatosság. A Föld készleteit nem kizsigerelő megújuló energiatermelő megoldásokkal új fejlesztésű konstrukciókkal még csak most barátkozunk. Ezek egyike a tetőcserépbe integrált napelem.

Mit kell tudni a napelemekről?

A villamos energiára, az áramra fordított költség – rezsicsökkentés ide vagy oda – még mindig jelentős tétele egy háztartás havi költségvetésének. Környezetünkre a legkevésbé káros, ha az áramot a kimeríthetetlen napenergiából nyerjük napelemmel.

Pelletfűtés

A vizet nem kell kifizetni, csak a tiszta tüzelőt, ezért sokkal olcsóbb a pelletfűtés, mint például a fafűtés, mert a fában általában sok a nedvesség – mondta a kereskedő a vásárlónak, tömören összefoglalva a pellet lényegét.

Megújuló energiaforrások új szemszögből

A fosszilis energiaforrások kimerülőben vannak, ez a tény és a klímaváltozás abba az irányba mutatnak, hogy megújuló energiaforrásokat kell használnunk, ha szeretnénk fönntartani életszínvonalunkat. A megújuló alkalmazások egy része már közismert, de egyre több tudós keres új lehetőségeket.

Fűtés napenergiával

A Nap energiáját napkollektor segítségével ma már a meleg víz készítése mellett a fűtés rásegítésére is érdemes használni. Azonban mindenképp csak műszakilag kiforrott, megbízható szolárrendszert érdemes választani.

A+-os, energiatakarékos panelfelújítás

Panelfelújítás során is lehet nagyon jó eredményeket elérni, ha kellő vastagságú hőszigetelést használnak, és háromrétegű ablakra cserélik ki a régit. Nemrégiben Miskolcon A+-os lett a fölújított panelház a felújítás után.

Hungarotherm 2013

Megújul az idén hetedik alkalommal megrendezett Hungarotherm épületgépészeti kiállítás, amely kétévente a Hungexpo területén megrendezett Construma 2013 tavaszi építőipari kiállítás társkiállítása.

A halász és a rezsi

Egyre drágulnak fogyóban lévő energiakészleteink. Csakis energiamegtakarítással juthatunk előrébb, legyen szó a házak hőszigeteléséről, fűtéskorszerűsítésről vagy épp a közlekedésről. Kormányokon átívelő programok nélkül nem valósítható meg az energia falhasználásának csökkentése és a megújuló energiaforrások minél nagyobb arányú használata.

Földházak

Földházak a földréteggel fedett épületek, előnyeik közé tartozik az energiatakarékos a fenntartásuk, hogy belső klímájuk állandó, és beolvadnak a természetes környezetbe.

Az energetikai tanúsítványról szóló rendelet 2013-as változásai

Néhány pontban változtak az épületek energetikai jellemzőinek tanúsításáról szóló 176/2008. (VI. 30.) kormányrendelet előírásai. Így például ha van az ingatlannak energetikai tanúsítványa, akkor már a hirdetésben meg kell jelentetni a besorolást.

Új szemlélet az építészetben – energia design tervezési mód

A klímaváltozás miatt új szemlétre van szükség az építészetben is. Az „energia design” tervezési módszerrel készültek a komlói RATI gyárépületének tervei. A tervezés egyes elemei a családi házak tervezése során is fölhasználhatók.

Csökkentett energiafelhasználású hőszivattyúk

A háztartások energiafelhasználását is csökkenteni kell, mondja ki az Európai Unió Eco-Design irányelve. Ennek megfelelően 2013. január 1-jétől szigorodnak a követelmények többek közt a hőszivattyúkkal szemben is.

Milyen szempontok szerint válasszunk napkollektort?

A napkollektor kiválasztása, akár új családi házat építünk, akár felújítjuk a régit, vagy a társasház felújítást tervez, mindenképp körültekintést igénylő feladat. Arra feltétlenül gondolni kell, hogy az energetikai beruházás a biztos nyugdíj-előtakarékosság.

Az év legzöldebb kertje

Környezetbarát kertművelés, növénytermesztés és megújuló energiaforrások használata – ezek alapfeltételek voltak „Az év környezetbarát kertje” versenyben. A nyertes Szilágyi Alice lett, aki az egész kertet saját kezével gondozza.

Napfényes, aktív ikerház Nagy-Britanniában

Nagy Britannia első olyan épülete a CarbonLight Homes (Szén-dioxid-semleges Otthonok) aktívház, amely megfelel a brit kormány által elfogadott nulla szén-dioxid-kibocsátás követelményeinek.

Alacsony hőmérsékletű radiátorok és a padlófűtés

Kutatások azt mutatják, hogy a padlófűtés önállóan nem képes energiatakarékosan biztosítani a megfelelő hőkomfortot. Azonban a padlófűtés alacsony hőmérsékletű radiátorokkal kiegészítve, sokkal energiahatékonyabb lesz.

Szélkerék, szélturbina

A szélmalomtól az áramot termelő vízszintes vagy függőleges tengelyű szélkerékig egyenes út vezetett. Ma már városi környezetbe is telepítenek szélkereket, ilyet tanyákon sőt Budapesten is láthatunk.

Hány fokosra állítsuk a fűtési rendszert? Energiatakarékosság egyszerűen: radiátorok alacsony hőmérsékleten

Az energiatakarékos fűtésnek létezik egy nagyon egyszerű, ám hatékony módja, mégpedig a radiátorok alacsony hőfoka. A skandinávoknál már bizonyított módszerrel komfortossá fűthetők a lakó- és középületek, a hőszigetelés azonban itt sem megkerülhető. Mi a megfelelő vízhőfok, mellyel optimálisan üzemel a rendszer?

Módosult az OTÉK

2013. január 1-jén lépett hatályba az országos településrendezési és építési követelményekről szóló kormányrendelet, ismertebb nevén az OTÉK. Írásunkban a kormányrendelet építkezőket érintő legfontosabb újdonságait tekintjük át.

Fűtéskorszerűsítés és kéményfelújítás

Megjelent a fűtéskorszerűsítésre kiírt pályázat, a fűtési rendszer korszerűsítésének része a kéményfelújítás is. Van, amikor elég a kémény bélelése, de előfordul az is, hogy új kéményt kell építeni.

Napelem a kerámia tetőcserepek helyén

Takarékos megoldás, ha a tetőcserepek helyére kerül a napelem vagy a napkollektor. Ilyen a Creaton tetőcserepek és a Solesia napelemes rendszer összekapcsolása. Az együttes gazdaságos, mert a Creaton Solesia legkisebb teljesítményű napelemeivel is biztosítható egy átlagos családi ház áramellátása.

Energiatermelő masszívház

A németországi Brandenburgban most energiatermelő „masszívházat” építenek, amely egyrétegű homogén falszerkezetből készül, és megújuló forrásokból több energiát termel, mint amennyit fölhasznál. Lesz benne napelem, napkollektor és hőszivattyú is.

Construma 2012

A 31. Construma nemzetközi építőipari szakkiállítás 2012. április 18. és 22. között várja látogatóit. Ebben az időben látható a Hungexpón az OtthonDesign belsőépítészeti kiállítás és az Urb:Icon településfejlesztési és városfejlesztés kiállítás is.

Fűtés a Duna vizével – hőszivattyúval

Közismert, hogy termálvízzel lehet fűteni, az viszont kevéssé él a köztudatban, hogy folyóink, tavaink és a felszín közeli vizek is alkalmasak fűtésre-hűtésre hőszivattyúk alkalmazásával.

Hőszivattyúval olcsóbb

  Itt a tavasz, és ismét sokan gondolkoznak a felújításon. Mivel a hagyományos fűtési eljárások egyre többe kerülnek, a felújítás vagy építkezés előtt állóknak mindenképp érdemes megfontolniuk az energiatakarékos hőszivattyúk használatát.

Napelemes gyaloghíd Brisbane-ben – videóval

Az ausztráliai Brisbane-ben áll a világ első napelemmel fedett gyalogoshídja. A napenergiát hasznosító ötletnek már folytatása is van, Londonban vasúti hidat fednek le napelemekkel.

Napfényes aktívház épült Oroszországban

Európábán egyre több aktívház épült fel az utóbbi időben. Most már Oroszország is büszkélkedhet eggyel, a Moszkvától 20 kilométerre fekvő Zapadnaya Dolinán is épült egy aktívház.

Vasúti alagút fűti egy osztrák kisváros épületeit

Az ausztriai Jenbachban a vasúti alagút falába épített csövek segítségével nyernek ki hőt egyrészt az alagutat körülvevő talajból, másrészt magából az alagút levegőjéből, és ezzel épületeket fűtenek a településen.

Napkollektor, sörkollektor

Napkollektorral vizet vagy levegőt lehet fölmelegíteni, ez utóbbit légkollektornak is hívják. Ennek házilag összeállítható változata pedig az alumínium italos dobozokból készített sörkollektor, hazánkban is egyre népszerűbb.

Megéri-e napelemet telepíteni?

A napelem nem olcsó, sok mindentől függ, hogy pusztán pénzügyi szempontból megéri-e telepíteni. De ma már úgy áll, nem az ára az elsődleges szempont. Hamarosan nem lesz választási lehetőségünk.