Korábban már szó volt arról, hogy új építésre is, és felújításra is lehet pályázni. Milyen előírásoknak és feltételeknek kell megfelelni a pályázat elnyeréséhez, most erről lesz szó.
ZBR pályázat új építésre
Kizárólag A+ energiaosztályú épület pályázható. Szellőztető rendszer, napkollektor, hőszivattyú, és egyéb eszközök, amik az A+ eléréséhez szükségesek. A támogatás aránya négyzetméterenként 25.000 Ft, de 130 hasznos m2 feletti épületre nem lehet pályázatot beadni.
ZBR pályázat felújításra
A felújítás esetén nincs alapterület korlát. Minden olyan eszköz pályázható, ami elősegíti az épület magasabb energiaosztályba sorolását:
- napkollektor
- szellőztető rendszer
- hőszivattyú
- hőszigetelés
Kik pályázhatnak az úgynevezett hagyományos technológiával épült ingatlanok esetében?
- természetes személyek,
- lakásszövetkezetek, társasházak (Fontos, hogy azon vállalkozások, amelyek a támogatás igénybevételére jogosult lakásszövetkezetben, társasházban vagy helyi önkormányzat saját tulajdonú bérházában tulajdonjoggal rendelkeznek, a pályázattal elnyerhető támogatásban csekély összegű - de minimális - támogatás jogcímén részesedhetnek.)
Ami a korábban „kiszivárogtatott" hírekhez képest plusz, hogy új, energiatakarékos házak építésének támogatására is lehet pályázni. Van mód az iparosított (panel) technológiával épült ingatlanok esetében beruházási támogatást igényelni, de csak természetes személyek pályázhatnak, és kizárólag nyílászáró cserére. A ZBR a komplex felújításokat ösztönzi elsősorban, a támogatás is többszintű lehet, de fontos feltétel, hogy az épületnek a beruházás eredményeként eggyel jobb energetikai kategóriát kell elérnie.
Megújuló energiaforrás hasznosításánál (lakásonként igényelhető) a maximálisan figyelembe vehető beruházási költség: 4.900.000,- Ft, a támogatás mértéke: 30 %, de maximum 1.470.000,- Ft. Ami nagyon fontos kitétel: megújuló energia felhasználásával történő fűtés-, hűtés technológia, ill. kazán csere csak abban az esetben támogatható, amennyiben a beruházással érintett ingatlan eredeti állapotában eléri minimum a C energia kategóriát, vagy ha egyéb energia megtakarítást eredményező beruházás (pl. szigetelési munkálatok) egyidejű elvégzése révén az épület eléri a C energia kategóriát!
Amennyiben a beruházással érintett épület a felújítás eredményeképpen eléri legalább a „B" energetikai kategóriát, akkor a Pályázó jogosult a KlímaBÓNUSZ támogatásra is. A támogatás mértéke az elért kategóriától függ, mértéke a beruházási költség 10-30%-a. A beruházással el kell érni minimum a B energiakategóriát, célzott kategória lehet még az A, és A+. Az elnyerhető támogatás mértéke nagyobb, ha magasabb kategóriába kerül az épület. B kategória: 10% max.: 200 000 Ft; A kategória 20% max.: 600 000 Ft; A+ kategória 30% max.: 1 000 000 Ft.
Új építésű ingatlanoknál csak az A+ kategóriájú épületeknél igényelhető támogatás 25 000 Ft négyzetméterenként, max.: 3 250 000 Ft-ig. Fontos kitétel: új épület építése maximum 130 m2 -ig támogatható. Nagyobb nettó hasznos alapterületű ingatlan építésének támogatása nem pályázható.
A pályázati dokumentáció új elemei az energiatanúsítvány (a részletes háttérszámításokkal együtt) illetve KESZ - Környezetvédelmi Energetikai Számítás eredeti és elérendő állapotra vonatkoztatva a CO2 kibocsátás csökkenésének kalkulációja miatt. E dokumentumokat mérnökkamarai névjegyzékben - Épületek energetikai tanúsítása szakértő, valamint az építészkamarai névjegyzékben szereplő-: Szakértő - épületenergetika - szakértők által kell elvégeztetni. Az energiatanúsítvány kiállításának maximális költsége 15 000 Ft.
A részletes pályázati dokumentációt, adatlapokat az Energia Központ Kht. honlapjáról lehet letölteni (www.energiakozpont.hu), itt szerepel azoknak a dokumentumoknak, formai követelményeknek, illetve feltételeknek a listája is (tulajdoni lap, árajánlat stb.) amelyek nem hiány-pótolhatók a pályázat beadása után. Az útmutatóban szerepel azon kiadások listája is, amelyek nem elszámolhatóak (pl. szállítási díj, állapotfelmérés, tervezés díja, kiszállási díj, tervezés, engedélyezés költsége, beruházás utáni helyreállítási munkálatok anyag és munkadíja). Fontos, hogy a megújuló energiás beruházásoknál nem elszámolható költségnek számítanak az engedélyezési, hatósági díjak, a műszaki ellenőrzés, a teljes fűtési rendszer kiépítése, a tüzelőanyag tárolására szolgáló tároló és/vagy egyéb építmény költségei.
Amit még mindenképpen érdemes megjegyezni, hogy akik már nyertek energiahatékonysági pályázaton, s megvalósították a beruházást, pályázhatnak a ZBR-re is, ha azonban a kedvezményezett hibájából állt el a támogatástól a kiíró, ez eleve a ZBR-re beadott pályázat elutasítását jelenti.
A támogatás típusa: utólagos, teljesítés arányos, vissza nem térítendő támogatás, a pénz a kifizetett számlák alapján hívható le. Saját erőhöz mód van a „Sikeres Magyarországért" Hitelprogram keretében történő hiteligénylésre, az önrészt részben, vagy teljes egészében biztosíthatja a pályázó ebből a hitelből. A döntés a pályázat befogadásától számított 90 napon belül megtörténik. A beruházást a Támogatási Szerződés aláírását követően 1 éven belül meg kell valósítani. A beruházásnak a megvalósítás befejezését követően 5 évig fenn kell maradnia. Kedvezményezett a vissza nem térítendő támogatás folyósítását a beruházás befejezését (a beruházás fizikai megvalósulását) követő 60 napon belül kezdeményezheti, és fontos, hogy a 60 napon túl kezdeményezett támogatás folyósítási kérelmek elutasításra kerülnek.
Az energetikai minősítési osztályok: Az energetikai minőséget minden esetben a vizsgált épület, illetve önálló rendeltetési egység összesített energetikai mutatójának és a vizsgált épület geometriai méreteivel és rendeltetésével azonos, a minimumkövetelményeknek éppen megfelelő, viszonyítási alapként szolgáló épület, illetve önálló rendeltetési egység összesített energetikai mutatójának százalékban kifejezett arányával kell jellemezni.
Az épület energiafelhasználásának hatékonyságát jellemző számszerű mutató, amelynek kiszámítása során figyelembe veszik az épület telepítését, a homlokzatok benapozottságát, a szomszédos épületek hatását, valamint más klimatikus tényezőket; az épület hőszigetelő képességét, épületszerkezeti és más műszaki tulajdonságait; az épületgépészeti berendezések és rendszerek jellemzőit, a felhasznált energia fajtáját, az előírt beltéri légállapot követelményeiből származó energiaigényt, továbbá a sajátenergia-előállítást.
Kategóriák:
A+ <55 Fokozottan energiatakarékos
A 56-75 Energiatakarékos
B 76-95 Követelménynél jobb
C 96-100 Követelménynek megfelelő
D 101-120 Követelményt megközelítő
E 121-150 Átlagosnál jobb
F 151-190 Átlagos
G 191-250 Átlagost megközelítő
H 251-340 Gyenge
I 341< Rossz
További információk: www.zbr.kormany.hu