Az Otthon melege program keretében szeptember 21-től lehet pályázni gázkonvektorok cseréjére. A támogatás maximális mértéke az elszámolható bruttó költségek 80%-a, egy konvektor esetén 120 ezer forint, a teljes beruházásra maximum 500 ezer forint adható.
Jelenleg 3 millió konvektor van a magyar háztartásokban, ebből becslések szerint 2-2,5 milliót használ rendeltetésszerűen a lakosság. A készülékek jelentős része csereérett, azaz több mint 80%-uk meghaladja a 30 éves életkort. Korszerűtlenek, magas a káros anyag kibocsátásuk, energetikailag nem hatékonyak, működtetésük ártalmas az egészségre.
A szeptember 21-én 8 órakor megnyíló pályázat pénzéből 12 500 darab konvektort lehetne lecserélni. Ez a szám a hazai konvektor állomány fél százalékát sem éri el. Ennek ellenére nagy segítség a családok, háztartások számára. A 1,5 milliárd forintos országos keretet lakosságarányosan régiókra bontották. A pályázatokat is régiónként lehet majd benyújtani a meghirdetett időpontokban, melyre jó előre érdemes felkészülni, hiszen az Otthon melege nagygépes pályázatainak tapasztalataiból okulva a pályázatok döntő többsége már az első 2-3 órában beérkezik.
Ez is érdekelhet
A pályázat keretében támogathatók a meglévő gázkonvektor(ok) új gázkonvektor(ok)ra történő cseréje vonatkozásában felmerült anyag- és munkadíjak, továbbá tervezési, engedélyeztetési és egyéb, az átvétellel kapcsolatos szakhatósági költségek, továbbá a tulajdoni lap költsége. Elszámolható költségnek minősülnek továbbá az új kéménybe kötendő gázkonvektorok kéményépítésével, átalakításával, korszerűsítésével kapcsolatos anyag, munka, illetve szakértői költségek is, melyek önállóan, konvektor csere nélkül nem támogatható költségek. Azon épületek / lakások vonatkozásában, melyek esetében a beruházást megelőzően nem földgázüzemű gázkonvektorral valósult meg a fűtési hőenergia előállítása, támogatás nem igényelhető.
A pályázatokat a benyújtás sorrendjében dolgozzák fel. A befogadott pályázatok szakmai (műszaki, energetikai) és pénzügyi szempontok szerint értékelik. Az értékelt pályázatokat az igényelt támogatás összegével arányosan (CO2/Ft) elérhető CO2 megtakarítás figyelembevételével rangsorolják. A nem megfelelő energia- és költséghatékonyságú pályázatok elutasíthatók az értékelői javaslatok alapján.
A pályázat itt érhető el.