Hírlevél feliratkozás

Ha válaszolsz két kérdésre, személyre szabott tartalmakat küldünk neked.

Mikor tervezel felújítást?

Milyen témák érdekelnek?

Köszönjük a választ!

Add meg email címed!

Köszönjük a feliratkozást!

Építkezel? Felújítasz? A lakásodat rendezed be?
Ötlettár ikon

Napkollektor tapasztalatok, napkollektor vélemények, napkollektor ötletek, napkollektor cégek, napkollektor képek, napkollektor tippek

Tető – Minden, amit a tetővel kapcsolatban tudnunk kell

A tető az épület egyik fontos teherhordó szerkezete, épsége, megfelelő stabilitása éppen ezért kulcskérdés. Az épülethez illő formát és kialakítást, a tetőfedés típusát, anyagát, színvilágát a tervezés során kell meghatározni, majd a kivitelezésnél - minden részletre kiterjedően - szakszerűen végigvinni. A cél, a tető évtizedekig tartó időtállósága és nem utolsósorban esztétikája.

Tények és tévhitek a napelemes rendszerekről

A szolárenergia iránti érdeklődés több mint duplájára nőtt az utóbbi hetekben mind lakossági, mind pedig a vállalati szektorban. Az alábbi cikkünkben összeszedtük a napelemes rendszerekről szóló leggyakoribb tévhiteket, amelyhez szakértői segítséget nyújtott Kiss Ernő, a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség elnöke.

10 + 1 tipp otthonunk sikeres energetikai korszerűsítéséért

A környezettudatosság mellett az utóbbi időben a jelentősen növekvő energiaárak is mind inkább arra ösztönöznek minket, hogy belevágjunk otthonunk energetikai korszerűsítésébe.

Megújuló energia fémtetőről

Meglepő adat, hogy az éghajlatnak köszönhetően Magyarországon minden négyzetméterre körülbelül 1265 kilowattóra napenergia jut. Mivel ez több mint jónak nevezhető érték, így emiatt - és az egyre terjedő trendnek köszönhetően -, egyre több tetőn jelennek meg a nap energiáját összegyűjtő és hasznosító eszközök, napelemek és napkollektorok. Kifejezetten széles a választék, de amiről most szó lesz, az ezek biztonságos és tartós rögzítése – pl. fémtetőn.

Így hasznosíthatjuk a napenergiát otthonunkban - Napelemes és napkollektoros rendszerek

A többség számára manapság már nyilvánvaló, hogy a napelemek a napsugárzást elektromos energiává alakító eszközök. Sokan azonban még mindig összetévesztik ezeket a fotovoltaikus rendszereket tévesztik a napkollektorokkal, pedig működésük és hasznosításuk is jelentősen eltérő. Bár mind a napelem, mind a napkollektor napenergiát alakít át, a napelem elektromos-, a napkollektor pedig hőenergia hasznosítás célját szolgálja.

Napelem, napkollektor - Hogyan válasszunk megújuló energiaforrást? Tudnivalók a telepítéshez

A jó napelem, napkollektor rendszer kiépítéséhez néhány alapvető fogalommal tisztában kell lennünk ahhoz, hogy ne járjunk pórul sem a választásnál, sem pedig a szerelésnél.

Napelem és/vagy napkollektor?

Vajon mikor melyiket célszerű használni, illetve használható‑e mindkettő egy háztartási háztartási rendszerben? Az átlagember számára a kettő szinte ugyanaz, pedig működési elvüket és a kimeneti energia formát tekintve jelentősen különbözőek, bár a betáplált energiát valóban a napsugárzás biztosítja mindkét esetben.

Miért vegyek megújuló energiát hasznosító berendezést?

A feltett kérdés nagyon sok esetben elhangzik, amikor napkollektorok, hőszivattyúk vagy esetleg biomassza eltüzelésére alkalmas berendezések beépítéséről, telepítéséről értekezünk vagy tanácsot adunk a végfelhasználóknak, beruházóknak.

Mikor mondjuk egy fűtési rendszerre, hogy megbízható?

A megbízható fűtési rendszer kiválasztása, akár új családi házat építünk, akár felújítjuk a régit, esetleg tetőtér-beépítésbe kezdünk vagy a társasház fűtéskorszerűsítést tervez, mindenképp körültekintést igénylő feladat. Ha tartós, energiatakarékos fűtést szeretne, akkor megbízható rendszert válasszon. De miről is ismerszik meg a megbízható fűtési rendszer?

Napelem, vagy napkollektor?

Annyit már mindannyian hallottunk, hogy mindkét féle szerkezet a napfénnyel kapcsolatos, azonban gyakran összekeverjük ezeket, így érdemes körüljárni a témát.

Miért éppen napkollektor?

Időnként fellángol a vita, hogy az amúgy is új keletű két energiamegtakarító, illetve energianyerő rendszerből, mint a napkollektor vagy napelem közül melyik az előnyösebb. Az energia nyereséget tekintve a napkollektor áll nyerőre, mely technikai evolúcióban is megelőzi vetélytársát.

Napkollektorral a tisztább holnapért

Nem csupán harcos környezetvédőket foglalkoztat a kérdés, hogy összeegyeztethető-e az otthon kényelme és az, hogy tekintettel legyünk környezetünkre? Manapság mindannyiunk felelőssége erre figyelni, különösen akkor, ha építkezésbe, felújításba fogunk.

Energiatakarékos otthonok

2020-tól valamennyi új épület közel nullenergiás kell, legyen az EU-ban. Ennek jegyében a hazai legnagyobb téglagyártó energiahatékony mintaház építéséhez keres építtető családot.

Nullenergiás bemutatóház a Construmán

Magyarországon már most rendelkezésre áll az összes olyan építőanyag, technológia, illetve szakértelem, amellyel egy közel nulla energiaigényű épület felépíthető.

Megújuló energiaforrások új szemszögből

A fosszilis energiaforrások kimerülőben vannak, ez a tény és a klímaváltozás abba az irányba mutatnak, hogy megújuló energiaforrásokat kell használnunk, ha szeretnénk fönntartani életszínvonalunkat. A megújuló alkalmazások egy része már közismert, de egyre több tudós keres új lehetőségeket.

Klímaváltozás ellen felújítás

A klímaváltozást a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésével fékezhetnénk csak meg. Európában a felhasznált energia 40 százalékáért épületeink a felelősek. Az épületek energiahatékony felújításával: szigeteléssel, ablakcserével, fűtéskorszerűsítéssel, napelem, napkollektor, szélkerék és hőszivattyú alkalmazásával csökkenthetjük a szén-dioxid-kibocsátást.

Fűtés napenergiával

A Nap energiáját napkollektor segítségével ma már a meleg víz készítése mellett a fűtés rásegítésére is érdemes használni. Azonban mindenképp csak műszakilag kiforrott, megbízható szolárrendszert érdemes választani.

Tavaszi újdonságok a Construmán

A tavaszi Construma 2013 építőipari szakkiállításon a budapesti Hungexpo vásárváros területén számos újdonsággal találkozhattak az építkező, felújítást tervező vagy épp a lakásukat átrendezni kívánó érdeklődők.

A+-os, energiatakarékos panelfelújítás

Panelfelújítás során is lehet nagyon jó eredményeket elérni, ha kellő vastagságú hőszigetelést használnak, és háromrétegű ablakra cserélik ki a régit. Nemrégiben Miskolcon A+-os lett a fölújított panelház a felújítás után.

Mit láttunk a Construmán?

Ötvenezren voltak kíváncsiak a tavaszi Construma 2013 építőipari szakkiállításra, ahol a budapesti Hungexpo vásárváros területén számos újdonsággal találkozhattak az építkező, felújítást tervező vagy épp a lakásukat átrendezni kívánó érdeklődők.

Fűtéskorszerűsítés? Hőszigetelés? Ablakcsere? Napkollektor?

A lakások energetikai felújítására égető szükség van. Az ideális megoldás, ha együtt végezzük el a fűtéskorszerűsítést, a hőszigetelést, az ablakcserét, és mindemellett még napkollektort is fölszerelünk a háztetőre. De ha nincs fedezet arra, hogy mindezt egyszerre tegyük, akkor melyiket válasszuk?

Hungarotherm 2013

Megújul az idén hetedik alkalommal megrendezett Hungarotherm épületgépészeti kiállítás, amely kétévente a Hungexpo területén megrendezett Construma 2013 tavaszi építőipari kiállítás társkiállítása.

Gazdaságos fűtés a társasházakban

A társasházakban fontos, hogy a fűtés és a használati meleg víz előállítása gazdaságos, energiatakarékos és környezetbarát módon történjen, akár épülő társasházról, akár fűtéskorszerűsítés előtt álló régebbi építésűről beszélünk. A társasházakra is igaz, hogy az energetikai beruházás a biztos nyugdíj-előtakarékosság.

Megbízható fűtési rendszer

A megbízható fűtési rendszer kiválasztása, akár új családi házat építünk, akár felújítjuk a régit, esetleg tetőtér-beépítésbe kezdünk vagy a társasház fűtéskorszerűsítést tervez, mindenképp körültekintést igénylő feladat. Ha tartós, energiatakarékos fűtést szeretne, akkor megbízható rendszert válasszon.

Milyen szempontok szerint válasszunk napkollektort?

A napkollektor kiválasztása, akár új családi házat építünk, akár felújítjuk a régit, vagy a társasház felújítást tervez, mindenképp körültekintést igénylő feladat. Arra feltétlenül gondolni kell, hogy az energetikai beruházás a biztos nyugdíj-előtakarékosság.

Napfényes, aktív ikerház Nagy-Britanniában

Nagy Britannia első olyan épülete a CarbonLight Homes (Szén-dioxid-semleges Otthonok) aktívház, amely megfelel a brit kormány által elfogadott nulla szén-dioxid-kibocsátás követelményeinek.

Szélkerék, szélturbina

A szélmalomtól az áramot termelő vízszintes vagy függőleges tengelyű szélkerékig egyenes út vezetett. Ma már városi környezetbe is telepítenek szélkereket, ilyet tanyákon sőt Budapesten is láthatunk.

Módosult az OTÉK

2013. január 1-jén lépett hatályba az országos településrendezési és építési követelményekről szóló kormányrendelet, ismertebb nevén az OTÉK. Írásunkban a kormányrendelet építkezőket érintő legfontosabb újdonságait tekintjük át.

Panelfelújítás 52 százalékos energiamegtakarítással

Pályázati pénzt nyertek és hitelt vettek föl a lakók, hogy fölújítsák a békásmegyeri panelházat. Az eredmény 52 százalékos energiamegtakarítás lett, és a panelépület energetikai besorolása F-ből A osztályba került. A felújításnak köszönhetően az épület évente 430 tonnával kevesebb szén-dioxidot bocsát ki.

Energiamegtakarítás alacsony hőmérsékletű fűtési rendszerrel

Örökös kérdés és vita akár a szakemberek, akár a laikusok körében is, hogy melyik fűtésrendszer jobb, komfortosabb, energiatakarékosabb vagy egyszerűen melyik olcsóbb, és melyik térül meg hamarabb.

Tervezés előtti beszélgetések az építésszel 2.

Sok kérdést kell tisztáznia az építésznek a családdal, mielőtt elkezdi a tervezést. Sorozatunk második részében a belső elrendezés és a megújuló energiák jöttek szóba.

Napelem a kerámia tetőcserepek helyén

Takarékos megoldás, ha a tetőcserepek helyére kerül a napelem vagy a napkollektor. Ilyen a Creaton tetőcserepek és a Solesia napelemes rendszer összekapcsolása. Az együttes gazdaságos, mert a Creaton Solesia legkisebb teljesítményű napelemeivel is biztosítható egy átlagos családi ház áramellátása.

Tervezés előtti beszélgetések az építésszel 1.

Sok kérdést kell tisztáznia az építésznek a családdal, mielőtt elkezdi a tervezést. A szakmája mellett a jó építésznek értenie kell egy kicsit a pszichológiához is, ha olyan házat szeretne tervezni, amelyben az építtető család sok évtizedig elégedetten él.

Energiatermelő masszívház

A németországi Brandenburgban most energiatermelő „masszívházat” építenek, amely egyrétegű homogén falszerkezetből készül, és megújuló forrásokból több energiát termel, mint amennyit fölhasznál. Lesz benne napelem, napkollektor és hőszivattyú is.

Újdonságok a Construma 2012 építőipari kiállításon

Bezárta kapuit a tavaszi Construma 2012 építőipari kiállítás, ahol a budapesti Hungexpo vásárváros területén számos újdonsággal találkozhattak az építkező, felújítást tervező vagy épp a lakását átrendezni kívánó érdeklődők.

Autonóm ház

Lehet közműhálózatok nélkül élni? Honnan lesz víz, villany? Mi történik a szennyvízzel? A válasz az autonóm ház. Ez valami új dolog? Vagy volt már ilyen? Úgy hívták, hogy tanya…

Napfényes aktívház épült Oroszországban

Európábán egyre több aktívház épült fel az utóbbi időben. Most már Oroszország is büszkélkedhet eggyel, a Moszkvától 20 kilométerre fekvő Zapadnaya Dolinán is épült egy aktívház.

Tetőfedő anyagok kiválasztása 1.

A tetőcserép feladata, hogy megvédje az épületet az időjárás viszontagságaitól. Ugyanakkor az épület látványát is meghatározza a tető fedése.

Napkollektor, sörkollektor

Napkollektorral vizet vagy levegőt lehet fölmelegíteni, ez utóbbit légkollektornak is hívják. Ennek házilag összeállítható változata pedig az alumínium italos dobozokból készített sörkollektor, hazánkban is egyre népszerűbb.

Passzívház, aktívház

Az utóbbi években sok új kifejezést kellett megtanulnunk, ilyenek a passzívház, a nullenergiás épület és az aktívház is.

Zöld Beruházási Rendszer - Mire lehet pályázni, kik és hogyan pályázhatnak?

Korábban már szó volt arról, hogy új építésre is, és felújításra is lehet pályázni a ZBR keretében. Milyen előírásoknak és feltételeknek kell megfelelni a pályázat elnyeréséhez? Kik pályázhatnak? Miylen típusú támogatások vannak? Most erről lesz szó.

Napelemmel áramot

Már az ókorban is foglalkoztatta az embereket a napenergia hasznosításának lehetősége. Manapság a hagyományos energiahordozók árának folyamatos emelkedése terelte leginkább a figyelmet az alternatív energiatermelési módok felé.

Napenergia kezdőknek

Nem feltétlenül kell a legdrágább és legbonyolultabb napenergiás rendszer kiépítésével kezdeni az ismerkedést a megújuló energiákkal.

Mit kell tudni a passzívházról?

Az energiaárak dinamikus emelkedésének köszönhető, hogy egyre többen érdeklődnek olyan technológiák iránt, amelyek energiatudatos, környezetkímélő, és anyagi megtakarítással járó épületek kivitelezéséhez nyújtanak lehetőséget.

Vízszigetelés napelemmel

A napenergia hasznosításán szinte minden ingatlantulajdonosnak érdemes elgondolkodnia. A víztől pedig megfelelő szigeteléssel óvhatjuk meg házunkat. De arra gondoltunk-e, hogy a kettőt ötvözzük?

Számoljunk a napenergiával

Szinte nem telik el úgy év, hogy egy-két alkalommal ne emelkednének az energiaárak. Felső határa legfeljebb a családi kasszának van. Gondoljuk meg, mire érdemes költenünk!

Energia a Napból

A megújuló energiaforrások környezet- és pénztárcakímélő hatásairól egyre többet tudunk, de még mindig nem eleget. Íme, néhány meggyőző érv a napenergia hasznosítása mellett.